VOX Max 1

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:00 AM
Animation Films 2

- Cat And Moth
- Blue Curry
- Birth
- My Name is Maluum
- Mortimer and the vanishings

VOX Max 1 Animation Films 2 09:15 am to 10:00 am
Grade 1 – 5
9:15 AM
10:00 AM
Animation Films 1

- Aeronaut
- META
- The Cat In The Art Park
- Battery Daddy
- I’m Not Afraid!
- Quino's Dream
- Luce and the Rock

VOX Max 1 Animation Films 1 09:15 am to 10:00 am
Grade 1 – 5
9:15 AM
10:30 AM
Animated Feature

- Oink

VOX Max 1 Animated Feature 09:15 am to 10:30 am
Grade 1 – 5

10:40 AM
12:40 PM
Feature Film

- Paper Flower

VOX Max 1 Feature Film 10:40 am to 12:40 pm
Grade 6 – Uni
10:10 AM
11:35 AM
Animation Films 4

- Birth
- Sim-Patia
- Death and the Lady
- Homebird
- She Dreams at Sunrise
- It Was Only a Rock That Looked Like Someone
- Angakusajaujuq - The Shaman's Apprentice

VOX Max 1 Animation Films 4 10:10 am to 11:35 am
Grade 6 to Uni
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:30 AM
Animated Feature

- Oink

VOX Max 1 Animated Feature 09:15 am to 10:30 am
Grade 1 – 5

Thursday 13 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:00 AM
Animation Films 1

- Aeronaut
- META
- The Cat In The Art Park
- Battery Daddy
- I’m Not Afraid!
- Quino's Dream
- Luce and the Rock

VOX Max 1 Animation Films 1 09:15 am to 10:00 am
Grade 1 – 5

Wednesday 12 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:00 AM
Animation Films 2

- Cat And Moth
- Blue Curry
- Birth
- My Name is Maluum
- Mortimer and the vanishings

VOX Max 1 Animation Films 2 09:15 am to 10:00 am
Grade 1 – 5

Tuesday 11 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:10 AM
11:35 AM
Animation Films 4

- Birth
- Sim-Patia
- Death and the Lady
- Homebird
- She Dreams at Sunrise
- It Was Only a Rock That Looked Like Someone
- Angakusajaujuq - The Shaman's Apprentice

VOX Max 1 Animation Films 4 10:10 am to 11:35 am
Grade 6 to Uni

Tuesday 11 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:40 AM
12:40 PM
Feature Film

- Paper Flower

VOX Max 1 Feature Film 10:40 am to 12:40 pm
Grade 6 – Uni

Thursday 13 Oct.

No events available!

VOX Max 2

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:30 AM
Int’l Short Films 2

- The Needle
- The Night I Left America
- Beit Byoot
- Salvador Dali

VOX Max 2 Int’l Short Films 2 09:15 am to 10:30 am
Grade 6 – Uni

10:40 AM
12:20 PM
Documentary Films

- Water, Wind, Dust, Bread
- The Dream of a Horse
- Shero
- Abu Basheer

VOX Max 2 Documentary Films 10:40 am to 12:20 pm
Grade 8 – Uni
9:15 AM
10:30 AM
Int’l Short Films 1

- The Bird Will Tell Me
- Chicken
- The Silent Echo
- Sissy

VOX Max 2 Int’l Short Films 1 09:15 am to 10:30 am
Grade 6 – Uni

10:40 AM
12:15 PM
Feature – length Documentary

- School of Hope

VOX Max 2 Feature – length Documentary 10:40 am to 12:15 pm
Grade 6 – Uni
9:15 AM
11:05 AM
Feature Film

- A Second Life

VOX Max 2 Feature Film 09:15 am to 11:05 am
Grade 6 – Uni

11:15 AM
1:10 PM
Feature Film

- Moon Rock For Monday

VOX Max 2 Feature Film 11:15 am to 01:10 pm
Grade 6 – Uni
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:40 AM
12:20 PM
Documentary Films

- Water, Wind, Dust, Bread
- The Dream of a Horse
- Shero
- Abu Basheer

VOX Max 2 Documentary Films 10:40 am to 12:20 pm
Grade 8 – Uni

Tuesday 11 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:40 AM
12:15 PM
Feature – length Documentary

- School of Hope

VOX Max 2 Feature – length Documentary 10:40 am to 12:15 pm
Grade 6 – Uni
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
11:05 AM
Feature Film

- A Second Life

VOX Max 2 Feature Film 09:15 am to 11:05 am
Grade 6 – Uni

Thursday 13 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
11:15 AM
1:10 PM
Feature Film

- Moon Rock For Monday

VOX Max 2 Feature Film 11:15 am to 01:10 pm
Grade 6 – Uni

Thursday 13 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:30 AM
Int’l Short Films 1

- The Bird Will Tell Me
- Chicken
- The Silent Echo
- Sissy

VOX Max 2 Int’l Short Films 1 09:15 am to 10:30 am
Grade 6 – Uni

Wednesday 12 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:30 AM
Int’l Short Films 2

- The Needle
- The Night I Left America
- Beit Byoot
- Salvador Dali

VOX Max 2 Int’l Short Films 2 09:15 am to 10:30 am
Grade 6 – Uni

Tuesday 11 Oct.

No events available!

Cinema 4

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:20 AM
Feature - length Documentary

- The Neighborhood Storyteller

VOX Cinema 5 Feature - length Documentary 09:15 am to 10:20 am
Grade 7 - Uni

10:30 AM
12:50 PM
Feature Film

- Neighbours

VOX Cinema 5 Feature Film 10:30 am to 12:50 pm
Grade 7 - Uni
9:15 AM
11:05 AM
Feature - length Documentary

- Bigger Than Us

VOX Cinema 5 Feature - length Documentary 09:15 am to 11:05 am
Grade 7 - Uni

11:15 AM
1:00 PM
Feature Film

- My Perfect Roommate

VOX Cinema 5 Feature Film 11:15 am to 01:00 pm
Grade 7 - Uni
9:15 AM
10:50 AM
Student Films 1

- Contretemps
- Sauerkraut
- Rest In Peace
- The Seine's Tears
- Spinning Top
- Baba Jafar
- Melody Tone Dance

VOX Cinema 5 Student Films 1 09:15 am to 10:50 am
Grade 7 - Uni
11:00 AM
12:35 PM
Feature Film

- Croissant

VOX Cinema 5 Feature Film 1 11:00 am to 12:35 pm
Grade 7 – Uni
5:00 PM
6:40 PM
Feature – length Animation

- Chun Tae-IL: A Flame That Lives On

VOX EVE Cinema 5 Feature – length Animation 05:00 pm to 07:00 pm
PG 12
5:00 PM
6:40 PM
Feature Film

- Spaceboy

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 05:00 pm to 07:00 pm
G
5:00 PM
6:45 PM
Feature Film

- My Perfect Roommate

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 05:00 pm to 06:45 pm
PG 12
7:00 PM
8:35 PM
Feature Film

- Croissant

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 07:10 pm to 08:45 pm
PG 12 – Green Carpet
8:30 PM
10:35 PM
Feature Film

- The Secret Garden

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 08:30 pm to 10:35 pm
G – Green Carpet
9:30 PM
11:35 PM
Feature Film

- The Electrical Life of Louis Wain

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 09:30 pm to 11:35 pm
PG 12 – Green Carpet
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:20 AM
Feature - length Documentary

- The Neighborhood Storyteller

VOX Cinema 5 Feature - length Documentary 09:15 am to 10:20 am
Grade 7 - Uni
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
11:05 AM
Feature - length Documentary

- Bigger Than Us

VOX Cinema 5 Feature - length Documentary 09:15 am to 11:05 am
Grade 7 - Uni
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
11:00 AM
12:35 PM
Feature Film

- Croissant

VOX Cinema 5 Feature Film 1 11:00 am to 12:35 pm
Grade 7 – Uni

Thursday 13 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:30 AM
12:50 PM
Feature Film

- Neighbours

VOX Cinema 5 Feature Film 10:30 am to 12:50 pm
Grade 7 - Uni

Tuesday 11 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
11:15 AM
1:00 PM
Feature Film

- My Perfect Roommate

VOX Cinema 5 Feature Film 11:15 am to 01:00 pm
Grade 7 - Uni

Wednesday 12 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:50 AM
Student Films 1

- Contretemps
- Sauerkraut
- Rest In Peace
- The Seine's Tears
- Spinning Top
- Baba Jafar
- Melody Tone Dance

VOX Cinema 5 Student Films 1 09:15 am to 10:50 am
Grade 7 - Uni

Thursday 13 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
5:00 PM
6:40 PM
Feature – length Animation

- Chun Tae-IL: A Flame That Lives On

VOX EVE Cinema 5 Feature – length Animation 05:00 pm to 07:00 pm
PG 12
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
5:00 PM
6:45 PM
Feature Film

- My Perfect Roommate

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 05:00 pm to 06:45 pm
PG 12

Thursday 13 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
5:00 PM
6:40 PM
Feature Film

- Spaceboy

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 05:00 pm to 07:00 pm
G

Wednesday 12 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
7:00 PM
8:35 PM
Feature Film

- Croissant

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 07:10 pm to 08:45 pm
PG 12 – Green Carpet

Wednesday 12 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
8:30 PM
10:35 PM
Feature Film

- The Secret Garden

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 08:30 pm to 10:35 pm
G – Green Carpet

Tuesday 11 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:30 PM
11:35 PM
Feature Film

- The Electrical Life of Louis Wain

VOX EVE Cinema 5 Feature Film 09:30 pm to 11:35 pm
PG 12 – Green Carpet

Thursday 13 Oct.

No events available!

Cinema 5

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:50 AM
Feature – length Documentary

- School of Hope

VOX Cinema 4 Feature – length Documentary 09:15 am to 10:50 am
Grade 6 – Uni
9:15 AM
11:00 AM
Feature – length Animation

- Chun Tae-IL: A Flame That Lives On

VOX Cinema 4 Feature – length Animation 09:15 am to 11:10 am
Grade 6 – Uni
9:15 AM
11:05 AM
Feature Film

- Sea Boys

VOX Cinema 4 Feature Film 09:15 am to 11:05 am
Grade 6 – Uni

11:15 AM
1:05 PM
Feature Film

- Farha

VOX Cinema 4 Feature Film 11:15 am to 01:05 pm
Grade 6 – Uni
11:20 AM
1:00 PM
Documentary Films

- Water, Wind, Dust, Bread
- The Dream of a Horse
- Shero
- Abu Basheer

VOX Cinema 4 Documentary Films 11:20 am to 01:00 pm
grade to 8 - Uni
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
11:20 AM
1:00 PM
Documentary Films

- Water, Wind, Dust, Bread
- The Dream of a Horse
- Shero
- Abu Basheer

VOX Cinema 4 Documentary Films 11:20 am to 01:00 pm
grade to 8 - Uni

Wednesday 12 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
11:00 AM
Feature – length Animation

- Chun Tae-IL: A Flame That Lives On

VOX Cinema 4 Feature – length Animation 09:15 am to 11:10 am
Grade 6 – Uni
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:50 AM
Feature – length Documentary

- School of Hope

VOX Cinema 4 Feature – length Documentary 09:15 am to 10:50 am
Grade 6 – Uni
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
11:05 AM
Feature Film

- Sea Boys

VOX Cinema 4 Feature Film 09:15 am to 11:05 am
Grade 6 – Uni

Thursday 13 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
11:15 AM
1:05 PM
Feature Film

- Farha

VOX Cinema 4 Feature Film 11:15 am to 01:05 pm
Grade 6 – Uni

Thursday 13 Oct.

No events available!

Copyright © 2022 SIFF. All rights reserved.