Cinema 3

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:40 AM
GCC Short Films 1

- The Girls who Burned the Night
- Ali And His Miracle Sheep
- My Vibe

VOX DXB Cinema 3 GCC Short Films 1 09:15 am to 10:40 am
Grade 6 to 12

10:50 AM
12:10 PM
Student Films 1

- Contretemps
- Sauerkraut
- Rest In Peace
- The Seine's Tears
- Spinning Top
- Baba Jafar
- Melody Tone Dance

VOX DXB Cinema 3 GCC Student Films 1 10:50 am to 12:10 pm
Grade 6 - 12
9:15 AM
10:35 AM
GCC Short Films 2

- Zawal
- Hujjar
- Sound of Feathers
- Nour Shams
- A Small Dream

VOX DXB Cinema 3 GCC Short Films 2 09:15 am to 10:35 am
Grade 6 to 12

10:45 AM
11:45 AM
Int’l Short Films 1

- The Bird Will Tell Me
- Chicken
- The Silent Echo
- Sissy

VOX DXB Cinema 3 GCC Int’l Short Films 1 10:45 am to 11:45 am
Grade 6 - 12
9:15 AM
10:40 AM
Documentary Films

- Water, Wind, Dust, Bread
- The Dream of a Horse
- Shero
- Abu Basheer

VOX DXB Cinema 3 GCC Documentary Films 1 10:45 am to 11:45 am
Grade 8 – 12
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:40 AM
Documentary Films

- Water, Wind, Dust, Bread
- The Dream of a Horse
- Shero
- Abu Basheer

VOX DXB Cinema 3 GCC Documentary Films 1 10:45 am to 11:45 am
Grade 8 – 12
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:45 AM
11:45 AM
Int’l Short Films 1

- The Bird Will Tell Me
- Chicken
- The Silent Echo
- Sissy

VOX DXB Cinema 3 GCC Int’l Short Films 1 10:45 am to 11:45 am
Grade 6 - 12
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:40 AM
GCC Short Films 1

- The Girls who Burned the Night
- Ali And His Miracle Sheep
- My Vibe

VOX DXB Cinema 3 GCC Short Films 1 09:15 am to 10:40 am
Grade 6 to 12
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:35 AM
GCC Short Films 2

- Zawal
- Hujjar
- Sound of Feathers
- Nour Shams
- A Small Dream

VOX DXB Cinema 3 GCC Short Films 2 09:15 am to 10:35 am
Grade 6 to 12

Wednesday 12 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:50 AM
12:10 PM
Student Films 1

- Contretemps
- Sauerkraut
- Rest In Peace
- The Seine's Tears
- Spinning Top
- Baba Jafar
- Melody Tone Dance

VOX DXB Cinema 3 GCC Student Films 1 10:50 am to 12:10 pm
Grade 6 - 12
No events available!

Cinema 5

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:00 AM
Animation Films 2

- Cat And Moth
- Blue Curry
- Birth
- My Name is Maluum
- Mortimer and the vanishings

VOX DXB Cinema 5 Animation Films 2 09:15 am to 10:00 am
Grade 1 – 5
9:15 AM
10:00 AM
Animation Films 1

- Aeronaut
- META
- The Cat In The Art Park
- Battery Daddy
- I’m Not Afraid!
- Quino's Dream
- Luce and the Rock

VOX DXB Cinema 5 Animation Films 1 09:15 am to 10:00 am
Grade 1 – 5
9:15 AM
10:15 AM
Int’l Short Films 2

- The Needle
- The Night I Left America
- Beit Byoot
- Salvador Dali

VOX DXB Cinema 5 Int’l Short Films 2 09:15 am to 10:00 am
Grade 6 – 12

10:25 AM
11:30 AM
Student Films 2

- Elevator Alone
- The Most Boring Granny In The Whole World
- Kayak
- Grandpa
- The Loneliness Of The Stars
- Tales of the Salt Water
- Almost Unreal
- The Basilisk
- Sounds Between The Crowns

VOX DXB Cinema 5 Student Films 2 09:15 am to 10:00 am
Grade 6 - 12
10:10 AM
11:35 AM
Animation Films 4

- Birth
- Sim-Patia
- Death and the Lady
- Homebird
- She Dreams at Sunrise
- It Was Only a Rock That Looked Like Someone
- Angakusajaujuq - The Shaman's Apprentice

VOX DXB Cinema 5 Animation Films 4 10:10 am to 11:35 am
Grade 6 to 12
10:10 AM
11:10 AM
Animation Films 3

- Everything is Good
- Peek-a-Boom
- Sanctuary
- Encountering Samir
- Hello Stranger
- Before Heaven
- The Ocean Duck
- Klingert’s Diving Suit

VOX DXB Cinema 5 Animation Films 3 10:10 am to 11:10 am
Grade 6 to 12
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:00 AM
Animation Films 1

- Aeronaut
- META
- The Cat In The Art Park
- Battery Daddy
- I’m Not Afraid!
- Quino's Dream
- Luce and the Rock

VOX DXB Cinema 5 Animation Films 1 09:15 am to 10:00 am
Grade 1 – 5

Wednesday 12 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:00 AM
Animation Films 2

- Cat And Moth
- Blue Curry
- Birth
- My Name is Maluum
- Mortimer and the vanishings

VOX DXB Cinema 5 Animation Films 2 09:15 am to 10:00 am
Grade 1 – 5
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:10 AM
11:10 AM
Animation Films 3

- Everything is Good
- Peek-a-Boom
- Sanctuary
- Encountering Samir
- Hello Stranger
- Before Heaven
- The Ocean Duck
- Klingert’s Diving Suit

VOX DXB Cinema 5 Animation Films 3 10:10 am to 11:10 am
Grade 6 to 12

Wednesday 12 Oct.

Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:10 AM
11:35 AM
Animation Films 4

- Birth
- Sim-Patia
- Death and the Lady
- Homebird
- She Dreams at Sunrise
- It Was Only a Rock That Looked Like Someone
- Angakusajaujuq - The Shaman's Apprentice

VOX DXB Cinema 5 Animation Films 4 10:10 am to 11:35 am
Grade 6 to 12
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
9:15 AM
10:15 AM
Int’l Short Films 2

- The Needle
- The Night I Left America
- Beit Byoot
- Salvador Dali

VOX DXB Cinema 5 Int’l Short Films 2 09:15 am to 10:00 am
Grade 6 – 12
Tuesday 11 Oct. Wednesday 12 Oct. Thursday 13 Oct.
10:25 AM
11:30 AM
Student Films 2

- Elevator Alone
- The Most Boring Granny In The Whole World
- Kayak
- Grandpa
- The Loneliness Of The Stars
- Tales of the Salt Water
- Almost Unreal
- The Basilisk
- Sounds Between The Crowns

VOX DXB Cinema 5 Student Films 2 09:15 am to 10:00 am
Grade 6 - 12

Thursday 13 Oct.

No events available!

Copyright © 2022 SIFF. All rights reserved.